ADHD_figyelemzavar_fejlesztes.jpg

Mi az ADHD és milyen fejlesztéssel lehet segíteni?

Az ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, azaz figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar) egy olyan rendellenesség, amely már gyermekkorban megmutatkozik, az élet több területére (iskola, munka, család, társas kapcsolatok) hatással van és a tünetek felnőttkorban is különböző mértékben fennállnak. Szerencsére van segítség: az ADHD-ban fejlesztéssel lehet a részképességeket javítani, így a tünetek javulnak, csökkennek.

 

Az ADHD típusai

Az ADHD-nak három fő típusa van a domináns tünetek alapján:

  • Figyelemzavar tünetei:
    • nehézség a részletekre való odafigyelésben,
    • feladatok közben könnyen elterelődik a figyelem, nem fejezi be a megkezdett feladatokat, gyakran hibázik figyelmetlenségből,
    • lassúság vagy nehézség a (munka)szervezésben,
    • gyakori feledékenység, elveszíti vagy otthon hagyja a szükséges tárgyakat (pl. iskolai felszerelés, kulcsok).
  • Hiperaktivitás, impulzivitás tünetei:
    • állandó mozgásban van, gyakran "űzöttnek" tűnik (pl. dobolás az ujjaival, izeg-mozog),
    • folyamatosan beszél,
    • gyakran közbevág mások beszélgetésébe vagy tevékenységébe, megszakít másokat,
    • nem tudja megvárni, hogy sorra kerüljön, például egy játék során,
    • hirtelen, átgondolatlan döntéseket hoz.
  • Kombinált típus:
    • mindkét tünetcsoportból (figyelemzavar és hiperaktivitás, impulzivitás) jelentős problémák vannak.

Az ADHD spektrumként értelmezhető, és a tünetek súlyossága és megjelenési módja egyénenként eltérő.

A Statisztikai Hivatal adatai szerint a súlyos figyelemzavaros tanköteles kórú gyerekek száma egyre nő, hiszen a 2013/14-es tanévben 3.320 fő volt, majd tíz év alatt megháromszorozódott, a 2023/24-es tanévben 6.940 főt érintett, míg eddigre a súlyos magatartás-szabályozási zavarral rendelkező tanköteles gyerekek száma 3.351 főt tett ki.

ADHD fejlesztés a tünetek csökkentésére:

 fejlesztes_ADHD.jpg

Neurofeedback

Az ADHD fejlesztésben gyakran a neurofeedbacket alkalmazzák. Ez a terápiás forma már több évtizede felkeltette a kutatók érdeklődését is. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a neurofeedbackes ADHD fejlesztés az agyműködést szabályozza és csökken a tünetek súlyossága. A tréning révén javul a figyelem, csökken a hiperaktivitás és javul a végrehajtó funkció, beleértve a munkamemória javulását is. A neurofeedbackes ADHD fejlesztés egyik előnye, hogy nyugtatólag hat. Sok ADHD-s embernek nehézséget okoz az önnyugtatás és a nyugtató gyakorlatok alkalmazása, ez a fejlesztés azonban lenyugtatja az idegrendszert, ami lehetővé teszi a jobb önuralmat. Az ILF neurofeedback az adott személy egyedi működéséhez alkalmazkodik és az agynak a konkrét részére fókuszáltan fejleszt. Ez egy biztonságos és hatékony terápia, amely gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt alkalmazható. A fejlesztés során egyre több tünet javul, az agy neuroplaszticitásnak köszönhetően megtanulja fenntartani ezeket a pozitív változásokat.

További információk a neurofeedbackes ADHD fejlesztésről itt:

https://tomatis-trening.hu/neurofeedback-terapia

ADHD_fejlesztes_figyelemzavar.jpg

Tomatis módszer

A Tomatis módszerrel különböző részterületeket lehet fejleszteni. Akkor javallott, ha logopédiai problémák is fennállnak, azaz a beszéd fejlesztésre szorul, vagy ha az írás, olvasás elsajátítása nehéz, ha helyesírási gondok vannak. Különösen sokat segít, ha a zajbeli beszédértés fejlesztendő. Tehát ha valakit egyszerűen zavarják a hangok, vagy nem képes zajos környezetben (pl. tanterem) meghallani, hogy miről van szó. Fejleszti az egyensúlyt, nagy és finommozgást, így pl. az írásképet is. Fejleszti a memóriát és figyelmet, összességében javulnak a tanulási képességek. A Tomatis tréning után az ADHD-s gyermek szófogadóbbá válik, meghallja a kéréseket, utasításokat.

A Tomatis terápia során módosított zenét alkalmaznak speciális fejhallgatókkal, melyek a koponyacsont megrezegtetésével is közvetítik a hanghullámot. Az ember elsődleges hallása a csonton keresztüli hallásészlelés. A levegőn, dobhártyán keresztüli hallást az idegrendszernek tanulni kell. Ebben az érésben is sokszor elmaradás van, amit jól lehet fejleszteni a Tomatis-szal.

A Tomatis módszer előnye, hogy holisztikus szemléletű, több területet fejleszt egy időben. Az ADHD-val élő gyermekek számára ez különösen fontos, mivel a figyelemzavar nemcsak a tanulásra, hanem a mindennapi életre és a társas kapcsolatokra is hatással van. A fejlesztés során a gyermekek játékos formában tanulják meg kezelni a figyelemzavaraikat, ezáltal önbizalmuk is nő.

További információk a módszerről:

https://tomatis-trening.hu/42-adhd-figyelemzavaros-hiperaktivitas

figyelemzavar_ADHD_fejlesztes.jpg

Mi okozza az ADHD-t és mik a kilátások?

Az ADHD pontos okai nem teljesen ismertek, de több tényező is szerepet játszhat a kialakulásában.: genetikai tényezők (az ADHD öröklődhet), neurológiai eltérések (az ADHD-s emberek agyában bizonyos neurotranszmitterek pl. dopamin mennyisége, eloszlása, működése eltér az átlagostól), környezeti tényezők (terhesség alatti káros hatások pl. dohányzás, alkoholfogyasztás, koraszülés vagy alacsony születési súly), pszichoszociális tényezők bár nem okozói az ADHD-nak, de a stresszes családi környezet vagy a nehéz életkörülmények súlyosbíthatják a tüneteket.

Az ADHD-val élő gyermekek egy része a fejlesztéseket is segítségül hívva felnőttkorra "kinövi" a hiperaktivitást, de sokuknál a figyelemzavar és az impulzivitás továbbra is részben fennmaradhat. Megfelelő támogatással és kezeléssel azonban az ADHD-s emberek sikeresen boldogulhatnak az élet minden területén. Sokan kreatívak, energikusak és kiváló problémamegoldó képességekkel rendelkeznek.

További ADHD fejlesztés, kezelési lehetőségek

Az ADHD fejlesztése több területre kiterjed, és egyénenként eltérő megközelítést igényel. Alkalmazzák a viselkedésterápiát, amely segít az érintetteknek a szervezési képességeikben, impulzivitásuk kezelésében. Szülői tréningek is segíthetnek a gyermekek támogatásában. Olykor alkalmaznak gyógyszereket, amelyek stimulánsok (pl. metilfenidát) vagy nem stimuláns szereket, amelyek javítják az agy dopamin és noradrenalin szintjét. Sokszor jótékonyan hatnak az életmódbeli változtatások, mint pl. étrendbeli változtatások, elegendő alvás, rendszeres testmozgás és stresszkezelési technikák alkalmazása.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel..

 
 

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.